Rezultatele României la Campionatul European de gimnastică: aur la sărituri juniori; Drăgulescu a luat locul 4 la sărituri – Stiri pe surse

România a obţinut o singură medalie la Campionatul European de gimnastică masculină, de la Mersin – aur la sărituri, în finala juniorilor. La aproape 40 de ani, Marian Drăgulescu a fost la un pas de podiumul săriturilor, relatează News.ro.

Marian Drăgulescu s-a clasat pe locul 4 la sărituri (14.283), iar în finala inele a seniorilor, Răzvan Marc a ocupat locul 8, ultimul, cu 13.166.

În concursul juniorilor, Gabriel Burtanete a obţinut medalia de aur la sărituri (14.283), probă în care fratele lui geamăn, Robert, a fost pe locul 4 (13.899). În finala de la inele, Gabriel Burtanete a fost pe locul 4 (12.966), iar la paralele pe 8 (11.833).